# CTDS3308F-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTDS3308F-100M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctds3308f-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctds3308f-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 145mOhm Max
- **Frequency:** 38MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 100kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.500" L x 0.398" W (12.70mm x 10.10mm)
- **Tolerance:** Â±20%