# CTDRQ127F-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTDRQ127F-100M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctdrq127f-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctdrq127f-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 3.02 A
- **Current Saturation:** 11.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 24.1mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%