# CTCVCF-123M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCVCF-123M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcvcf-123m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcvcf-123m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 134mA
- **Current Rating (Amps):** 112 mA
- **DC Resistance (DCR):** 63Ohm Max
- **Frequency:** 170kHz
- **Inductance:** 12 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 55 @ 79.6kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±20%