# CTCH875F-332K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCH875F-332K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctch875f-332k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctch875f-332k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150mA
- **DC Resistance (DCR):** 10.6Ohm Max
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Inductance:** 3.3 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.307" Dia (7.80mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%