# CTCH664F-102K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCH664F-102K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctch664f-102k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctch664f-102k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 190mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.45Ohm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.236" Dia (6.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%