# CTCH114F-102L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCH114F-102L
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctch114f-102l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctch114f-102l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 520mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.6Ohm Max
- **Height:** 0.567" (14.40mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.394" Dia (10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±15%