# CTCDRH62BF-271M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCDRH62BF-271M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh62bf-271m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh62bf-271m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 220mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.38Ohm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 270 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%