# CTCDRH4D28F-4R7N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCDRH4D28F-4R7N
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh4d28f-4r7n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh4d28f-4r7n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.32A
- **DC Resistance (DCR):** 72mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
- **Tolerance:** Â±30%