# CTCDRH129F-8R2N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCDRH129F-8R2N
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh129f-8r2n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh129f-8r2n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.2A
- **Current Rating (Amps):** 8.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 15.3mOhm Max
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 8.2 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.480" L x 0.480" W (12.20mm x 12.20mm)
- **Tolerance:** Â±30%