# CTCDRH127/LDF-7R4N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCDRH127/LDF-7R4N
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh127-ldf-7r4n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh127-ldf-7r4n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7.4A
- **Current Rating (Amps):** 6.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 17.7mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 7.4 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** Â±30%