# CTCDRH104F-391M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCDRH104F-391M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh104f-391m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcdrh104f-391m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 390mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.55Ohm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 390 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.362" W (10.10mm x 9.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%