# CTCBA1206F-102S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTCBA1206F-102S
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctcba1206f-102s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctcba1206f-102s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 150mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 750mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)