# CTC-0062-22-9/5-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTC-0062-22-9/5-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0062-22-9-5-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0062-22-9-5-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Alumel, Chromel
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.143" (3.63mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0120" (0.305mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 150°C
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Thermocouple
- **Wire Gauge:** 22 AWG