# CTC-0015-22-9/5-9CS3182
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTC-0015-22-9/5-9CS3182
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0015-22-9-5-9cs3182
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0015-22-9-5-9cs3182#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Alumel, Chromel
- **Conductor Strand:** 19/34
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.135" (3.43mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Thermocouple
- **Wire Gauge:** 22 AWG