# CTC-0015-20-9/5-9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTC-0015-20-9/5-9
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Multiple Conductor Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0015-20-9-5-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctc-0015-20-9-5-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Multi-Conductor
- **Conductor Material:** Alumel, Chromel
- **Conductor Strand:** 19/32
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.151" (3.84mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.0080" (0.203mm)
- **Jacket Color:** White
- **Length:** 2000.0' (609.6m)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Shield Type:** Braid
- **Usage:** Thermocouple
- **Wire Gauge:** 20 AWG