# CTAC1008F-33NK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTAC1008F-33NK
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctac1008f-33nk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctac1008f-33nk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 19.5Ohm
- **Frequency:** 1.6GHz
- **Inductance:** 33 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±10%