# CTAC0805F-22NK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTAC0805F-22NK
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctac0805f-22nk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctac0805f-22nk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 12.9mOhm
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Inductance:** 22 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±10%