# CTAC0603F-5N6K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTAC0603F-5N6K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctac0603f-5n6k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctac0603f-5n6k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.8mOhm Max
- **Frequency:** 3GHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 5.6 nH
- **Material:** Air
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 80 @ 300MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
- **Tolerance:** Â±10%