# CT36BK175-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT36BK175-L
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct36bk175-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct36bk175-l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/32/96/1332967-3M126BKL-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 11.00" (279.40mm)
- **Color:** Black
- **Features:** UV Resistant
- **Length:** 36"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shelf Life Start:** Date of Manufacture
- **Storage:** 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
- **Tensile Strength:** 175 lbs (79.40 kg)
- **Width:** 0.340" (8.64mm)