# CT262LYF-222K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT262LYF-222K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct262lyf-222k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct262lyf-222k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 14Ohm
- **Frequency:** 1.5MHz
- **Inductance:** 2.2 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Tolerance:** Â±10%