# CT187LYF-333J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT187LYF-333J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct187lyf-333j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct187lyf-333j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 80Ohm
- **Frequency:** 300kHz
- **Inductance:** 33 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±5%