# CT187LYF-152K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT187LYF-152K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct187lyf-152k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct187lyf-152k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 9Ohm
- **Frequency:** 1.1MHz
- **Inductance:** 1.5 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±10%