# CT181LYF-103J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT181LYF-103J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct181lyf-103j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct181lyf-103j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 12Ohm
- **Frequency:** 250kHz
- **Inductance:** 10 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±5%