# CT1812SMSF-82NJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT1812SMSF-82NJ
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct1812smsf-82nj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct1812smsf-82nj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 8.7mOhm
- **Frequency:** 1.3MHz
- **Inductance:** 82 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±5%