# CT15BK120-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT15BK120-C
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct15bk120-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct15bk120-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/32/77/1332774-3M124BKC-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 4.00" (101.60mm)
- **Color:** Black
- **Features:** UV Resistant
- **Length:** 15"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shelf Life Start:** Date of Manufacture
- **Storage:** 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
- **Tensile Strength:** 120 lbs (54.43 kg)
- **Width:** 0.300" (7.62mm)