# CT11NT50-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT11NT50-C
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct11nt50-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct11nt50-c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/31/29/1331297-3M121C-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 3.00" (76.20mm)
- **Color:** Natural
- **Length:** 11"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Shelf Life:** 60 Months
- **Shelf Life Start:** Date of Manufacture
- **Storage:** 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
- **Tensile Strength:** 50 lbs (22.68 kg)
- **Width:** 0.181" (4.60mm)