# CT1008LSCF-R10J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT1008LSCF-R10J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct1008lscf-r10j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct1008lscf-r10j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 800mOhm
- **Frequency:** 800MHz
- **Inductance:** 100 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±5%