# CT1008CSF-181K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT1008CSF-181K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct1008csf-181k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct1008csf-181k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 770mOhm
- **Frequency:** 750MHz
- **Inductance:** 180 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±10%