# CT10.241-C1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT10.241-C1
- **Manufacturer:** PULS, LP
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct10-241-c1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct10-241-c1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 323 ~ 576 VAC (3 Phase)
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** ABS, DNV GL, EAC, IEC, UL
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 92.9%
- **Features:** Adjustable Output, Conformal Coating, Load Sharing
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 4.61" L x 2.44" W x 4.88" H (117.0mm x 62.0mm x 124.0mm)
- **Standard Number:** 508; 60950-1; 61010-2-201
- **Voltage:** 500 V