# CT0805LSF-78NK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0805LSF-78NK
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0805lsf-78nk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0805lsf-78nk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm
- **Frequency:** 1.44GHz
- **Inductance:** 78 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±10%