# CT0603LSF-471K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0603LSF-471K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0603lsf-471k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0603lsf-471k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 620mOhm
- **Frequency:** 720MHz
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Tolerance:** Â±10%