# CT0603CSF-4N7K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0603CSF-4N7K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0603csf-4n7k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0603csf-4n7k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 116mOhm
- **Frequency:** 5.8GHz
- **Inductance:** 4.7 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±10%