# CT0402QWF-56NG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0402QWF-56NG
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0402qwf-56ng
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0402qwf-56ng#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 1.17Ohm
- **Frequency:** 2.8GHz
- **Inductance:** 56 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±2%