# CT0402QWF-39NH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0402QWF-39NH
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0402qwf-39nh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0402qwf-39nh#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm
- **Frequency:** 3GHz
- **Inductance:** 39 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Tolerance:** Â±3%