# CT0201HQF-1N7C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT0201HQF-1N7C
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct0201hqf-1n7c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct0201hqf-1n7c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR):** 110mOhm
- **Frequency:** 10GHz
- **Inductance:** 1.7 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Tolerance:** ±0.2nH