# CT-94W-504
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CT-94W-504
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ct-94w-504
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ct-94w-504#rfq
- **Number of Turns:** 18
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 500 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%