# CSU550AP-3-001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSU550AP-3-001
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csu550ap-3-001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csu550ap-3-001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** BSMI, CB, CCC, cUL KC, TUV, UL
- **Current:** 2.5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 550W
- **Size:** 7.28" L x 2.89" W x 1.57" H (185.0mm x 73.5mm x 40.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 12V