# CSU2400AP-3-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSU2400AP-3-100
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csu2400ap-3-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csu2400ap-3-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CQC, cUL, EAC, KC, UL
- **Current:** 196.7 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus聶, Standby Output
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -5°C ~ 55°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 2400W
- **Size:** 7.28" L x 2.89" W x 1.54" H (185.0mm x 73.5mm x 39.0mm)
- **Type:** Front End
- **Voltage:** 90 ~ 127 VAC, 180 ~ 264 VAC