# CSTCW40M0X51-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSTCW40M0X51-R0
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cstcw40m0x51-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cstcw40m0x51-r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 6 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.2%
- **Frequency Tolerance:** ±0.5%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)