# CSTCE16M0VH3C99-R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSTCE16M0VH3C99-R0
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Resonators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cstce16m0vh3c99-r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cstce16m0vh3c99-r0#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/12/490-1217-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-1195-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 15 pF
- **Features:** Built in Capacitor
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±0.15%
- **Frequency Tolerance:** ±0.3%
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)