Part Number: CSTCC3M58G53A-R0 Manufacturer: Murata Manufacturing Co., Ltd. Category: Crystals, Oscillators, Resonators Subcategory: Resonators Product URL: https://distyparts.com/product/cstcc3m58g53a-r0 RFQ URL: https://distyparts.com/product/cstcc3m58g53a-r0#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/86/490-8604-6-ND.jpg Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/0-/11/490-1193-6-ND.jpg Summary: CSTCC3M58G53A-R0 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Murata Manufacturing Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CSTCC3M58G53A-R0 is a resonators from Murata Manufacturing Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance: 15 pF Features: Built in Capacitor Frequency: 3.58 MHz Frequency Stability: ±0.4% Frequency Tolerance: ±0.5% Height: 0.063" (1.60mm) Impedance: 50 Ω Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Size: 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm) Type: Ceramic Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/murata-manufacturing-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/crystals-oscillators-resonators/resonators Canonical URL: https://distyparts.com/product/cstcc3m58g53a-r0