# CSRN2010FT18L0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSRN2010FT18L0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csrn2010ft18l0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csrn2010ft18l0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CS/RN/25/CSRN2512FKR680DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 18 mΩ
- **Size:** 0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%