# CSRL3-0R00075F8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSRL3-0R00075F8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csrl3-0r00075f8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csrl3-0r00075f8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/18/696-1834-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/6-/18/696-1834-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 0.75 mΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%