# CSR2512C0R03F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSR2512C0R03F
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csr2512c0r03f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csr2512c0r03f#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/69/6-/13/696-1370-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RM/CF/25/RMCF2512ZT0R00DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 30 mΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.118" W (6.35mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%