# CSR2010FTR250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSR2010FTR250
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csr2010ftr250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csr2010ftr250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 250 mΩ
- **Size:** 0.197" L x 0.100" W (5.00mm x 2.54mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%