# CSR1225JKR400
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSR1225JKR400
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csr1225jkr400
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csr1225jkr400#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 400 mΩ
- **Size:** 0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** 1225
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%