Part Number: CSM4Z-A2B3C3-40-33.0D18 Manufacturer: Cardinal Components Inc. Category: Crystals, Oscillators, Resonators Subcategory: Crystals Product URL: https://distyparts.com/product/csm4z-a2b3c3-40-33-0d18 RFQ URL: https://distyparts.com/product/csm4z-a2b3c3-40-33-0d18#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1165-6-ND.jpg Summary: CSM4Z-A2B3C3-40-33.0D18 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Cardinal Components Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CSM4Z-A2B3C3-40-33.0D18 is a crystals from Cardinal Components Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: ESR (Equivalent Series Resistance): 40 Ω Frequency: 33 MHz Frequency Stability: ±30ppm Frequency Tolerance: ±30ppm Height: 0.138" (3.50mm) Load Capacitance: 18pF Mounting Type: Surface Mount Operating Mode: 3rd Overtone Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Size: 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm) Type: MHz Crystal Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cardinal-components-inc Category Page: https://distyparts.com/category/crystals-oscillators-resonators/crystals Canonical URL: https://distyparts.com/product/csm4z-a2b3c3-40-33-0d18