# CSM4Z-A2B3C3-40-26.0D18-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSM4Z-A2B3C3-40-26.0D18-F
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csm4z-a2b3c3-40-26-0d18-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csm4z-a2b3c3-40-26-0d18-f#rfq
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 40 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.138" (3.50mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)