# CSM1Z-A2B4C7-60-24.0D18-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSM1Z-A2B4C7-60-24.0D18-F
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csm1z-a2b4c7-60-24-0d18-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csm1z-a2b4c7-60-24-0d18-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1111-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±25ppm
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)