# CSM1Z-A0B2C3-50-28.63636D18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CSM1Z-A0B2C3-50-28.63636D18
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/csm1z-a0b2c3-50-28-63636d18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/csm1z-a0b2c3-50-28-63636d18#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/0-/11/370-1111-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 28.63636 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)